Dřevěné dveře

Dřevěné dveře

DŘEVĚNÉ DVEŘE

DVEŘE VYROBENÉ Z MASIVNÍ BOROVICE

Borové dřevo se odedávna používalo ve stavebnictví i dalších odvětvích. Ve starověku se z něj dokonce vyráběly stěžně plachetnic. A dodnes je to jehličnaté dřevo velice populární v interiérech, například jako materiál pro výrobu dveří, které se mohou stát ozdobou interiéru.


Výhody a nedostatky borových dveří

Dveře vyrobené z borového dřeva jsou lehké, a přitom dostatečně trvanlivé. Borové dřevo je materiál přátelský k životnímu prostředí. Měkké borové dřevo je snadno opracovatelné, což umožňuje relativně levnou výrobu dveří nejrůznějších rozměrů a vzhledů. Dveře z tohoto dřeva také výtečně izolují zvuk a díky pryskyřičné struktuře dobře odolávají vlhkosti a změnám teplot. Pokud se takové dveře ošetří speciální impregnací, dají se použít v koupelnách a dokonce saunách.Hlavním nedostatkem borových dveří je jejich sklon k mechanickému poškození. Tomu se dá zabránit povrchovou úpravou tvrdým lakem, ideálně určeným na podlahy. Způsob výroby dveří z masivní borovice


Způsob výroby dveří z masivní borovice


Tyto dveře se vyrábí buď v provedení rustikálním, se suky nebo v provedení bez suků a podle toho se liší i způsob výroby. V případě provedení se suky je rám dveří vyroben z lepeného borového hranolu, který je odolný proti deformacím a do tohoto rámu se vkládají kazety z lepeného masivního dřeva. Na těchto dveřích jsou viditelné suky, tak charakteristické pro borovici, a také napojování jednotlivých kusů dřeva. Stejný vzhled mají i zárubně a doplňují tak celkový dojem.


Dveře s povrchem bez suků také mají rám z lepeného dřeva, ale tento je navíc překryt přírodní borovou dýhou o tloušťce 1 mm bez suků. Kazety vkládané do rámu jsou v tomto případě vyrobeny z MDF pokryté totožnou dýhou jako rám. Materiál byl pro kazety zvolen proto, že méně pracuje než masivní dřevo a dýha není namáhána pnutím.

Dveře se suky se dodávají v surovém stavu a zákazník jim sám dá konečnou podobu lazurou, mořidlem, barvou či olejem. Mohou být také dodány s povrchovou úpravou transparentním lakem. Pak se vlivem slunečního svitu projeví přirozená vlastnost dřeva, to „zezlátne“ a stane se skutečným klenotem. V provedení bez suků mohou být dodány surové, lakované bezbarvým lakem nebo lazurované.

Nabízeny jsou dveře v široké škále modelů se vzhledem klasickým i moderním, s různými typy prosklení. Všechny mají společnou jednu základní vlastnost – díky přirozené kráse masivního dřeva budou celá léta zkrášlovat a zútulňovat každý interiér.